استراتژی ادغام

استراتژی ادغام 5 (100%) 1 vote استراتژی ادغام استراتژی ادغام افقی ادغام افقی یک استراتژی در کسب و

استراتژی ادغام
5 (100%) 1 vote

استراتژی ادغام

استراتژی ادغام افقی

ادغام افقی یک استراتژی در کسب و کار به شمار میرود که در آن یک شرکت، شرکت های تولید کننده رقیب خود را خریده و آن ها را تحت مالکیت خود در می آورد. برای مثال یک شرکت تولیدی مواد غذایی یک کارخانه تولیدی دیگر را در همان صنعت مورد فعالیت خود، تصاحب می نماید.

هدف از ادغام افقی ، عمدتا افزایش انحصار و قدرت بازار برای شرکت جدید است که عموما این روش به کاهش رفاه در مصرف کننده ختم می شود اما این نوع ادغام مزایای بسیاری نیز دارد.

این استراتژی ممکن است به دنبال کاهش رقابت، با تغییر ساختار هزینه ای شرکت، باعث افت قیمت محصول شود. در چنین شرایطی هزینه های تحقیق و توسعه نیز توجیه پذیر می شوند.

از دیگر مزایای این استراتژی می توان به گسترش بازارهای جدید و تنوع بیشتر محصولات دیگر نام برد. ناگفته نماند که برای این نوع ادغام، موانع قانونی زیادی در دنیا وجود دارد اما بعد از اطمینان از عدم آسیب به رفاه اجتماعی، عموما اجازه چنین ادغامی صادر می شود.

معمولا این استراتژی زمانی روی می دهد که یک زمینه فعالیتی یک شرکت رو به رشد باشد و آن صنعت در حال توسعه و سود آور باشد.

استراتژی ادغام عمودی

در استراتژی ادغام عمودی، یک شرکت، شرکت‌های توزیع و پخش محصولات خود را، تحت تملک خود در می‌آورد، تا پس از مرحله تولید، کنترل خود را بر این قسمت‌ها افزایش دهد

نمونه ای از این استراتژی را میتوان در فعالیت های شرکت اپل و یا شرکت فورد مشاهده کرد.

روش ادغام عمودی یکی از راه‌های مدیریت شبکه تامین نیز به‌شمار می‌آید، که عبارتند از: افزایش میزان مالکیت اجزای شبکه تامین به وسیله یک شرکت؛ به نحوی که برخی از تامین‌‌کنندگان یا توزیع‌کنندگان شبکه‌ تامین خود را خریداری کند.

استراتژی ادغام عمودی رو به جلو

این استراتژي به ترکیب دو فعالیت تجاری که در دو سطح متفاوت از تولید قرار دارند، اشاره دارد. برای مثال ادغام یک شرکت تولیدکننده مواد غذایی و یک فروشگاه زنجیره‌ای. ترکیب در این روش با فراهم نمودن چیزی برای چرخه تولید (که به مصرف کننده نهایی نزدیک تر است) به عنوان ادغام عمودی رو به جلو شناخته می‌شود.

ادغام عمودی می‌تواند با ادغام افقی که همانا ترکیب فعالیت‌های تجاری که در یک سطح تولید قرار دارند (مثل دو سوپر مارکت یا دو کارخانه تولید مواد غذایی) مقابله کند. ترکیب با چیزی که چرخه را تقویت می‌کند (اگر یک شرکت تولیدکننده مواد غذایی با یک مجتمع کشت و صنعت ترکیب شود) به عنوان ادغام عمودی رو به عقب شناخته می‌شود.

گاهی اوقات ادغام دو سازمان که در دو مسیر تجاری کاملا متفاوت قرار دارند بر ادغام اختلاطی شرکت‌ها ارجحیت دارد.

فعالیت‌های تجاری بسته به این که به مصرف کننده نهایی دور یا نزدیک هستند، بالادستی یا پایین دستی محسوب می‌شوند. مزایای ادغام عمودی از ظرفیت بیشتری که برای کنترل دستیابی به ورودی‌ها (و کنترل هزینه‌ها، کیفیت و زمان‌های تحول این ورودی‌ها) به سازمان می‌دهد، ناشی می‌شود. هر چند در مسیر تغییر ساختار سازمانی اواخر قرن بیستم این منطق کمتر مورد توجه قرار می‌گیرد.

نمونه

برخی از بهترین مثال‌ها از ادغام عمودی در شرکت‌های نفتی وجود داشته است. در دهه‌های ۱۹۷۰ و ۱۹۸۰ بسیاری از شرکت‌هایی که پیشتاز اکتشاف و استخراج نفت بودند، تصمیم گرفتند پالایشگاه‌های پایین دستی و شبکه توزیع را به دست آورند. شرکت‌هایی نظیر رویال داچ شل و بی‌پی اقدام به کنترل تمام مراحل پیچیده آوردن یک قطره نفت از محل استخراج (دریای شمال یا آلاسکا) به باک سوخت خودروها نمودند. ایده ادغام عمودی از شعار یک گام جلوتر شرکت کامپیوتری دل یکی از موفق ترین شرکت‌های دهه ۱۹۹۰ گرفته شده است.

برای شرکت‌ها اجرای موفقیت آمیز ادغام عمودی یک استراتژی دشوار است. اجرای این استراتژی غالبا پرهزینه و مشکل می‌باشد. در بسیاری از مواقع تولیدکنندگان بالادستی به منظور حفظ بازار محصولاتشان با توزیع کننده‌های پایین دستی ادغام می‌شوند. این موضوع در شرایط مناسب خوب است، اما وقتی تقاضا کاهش می‌یابد، بسیاری از شرکت‌ها تفاوت قیمت فاحشی با توزیع کنندگان پایین دستی دارند و فقط می‌توانند هزینه تولید را، در نقطه سر به سر حفظ کنند.

وقتی در پایان دهه ۱۹۷۰ شرکت اپل شبکه‌ای از متخصصان غیر وابسته را تشکیل داد، تا ماشین‌هایی تولید کند، که کارآیی آنها بیشتر از آنچه تمام غول‌های کامپیوتری انجام داده‌اند، باشد، برای غول‌های صنایع کامپیوتری همچون آی‌بی‌ام، با مشکل مواجه شدند.

Pin It

ثبت دیدگاه